Na początku grudnia odbył się pierwszy w historii admiński zjazd śmieciarkowy, który udało się zrealizować dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Instytutu Wolności, a dokładnie z projektu WOW w NGO (więcej info tutaj). Zjazd miał miejsce w Dworze Cieszkowskich, a dzięki cudownej zimowej pogodzie w iście bajkowej scenerii!
Na zjeździe zgromadziło się około 20-tu administratorów grup śmieciarkowych – naszych wolontariuszy – którzy zjechali z różnych części Polski. Była integracja, były warsztaty z biżuterii koralikowej prowadzone przez jedną z wolontariuszek, Teresę Kostyrę oraz warsztaty z komunikacji partnerskiej przeprowadzone przez Marię Juraszczyk, która działa w zarządzie UŚJ. Stworzyliśmy też śmieciarkowe torby i koszulki!
Dominika Szaciłło, opowiedziała o ostatnich miesiącach działania Fundacji, szczególności o projekcie rozwoju wolontariatu w UŚJ, jego znaczeniu dla grup i organizacji i zaprezentowała plany na najbliższe dwa lata. Był czas na wymianę uwag, spostrzeżeń i wniosków, które nie bez znaczenia będą miały wpływ na najbliższy czas UŚJ.
Admini wymieniali się między sobą sprawdzonymi sposobami na prowadzenie grup oraz dzielili się swoimi motywacjami do poświęcania wolnego czasu na pro-ekologiczne działania. Jak to w życiu, wiele kwestii nas różni, ale jeszcze więcej nas łączy! Każdy ma swój sposób prowadzenia lokalnej grupy i choć nie zawsze się zgadzaliśmy, czy jest on jednoznacznie najlepszy, to na pewno każdy swoją imponującą motywację tworzenia takiej społeczności opiera na ekologii i życiu w duchu zero waste! I to jest bezdyskusyjnie najcenniejsze dla naszej społeczności.
Zjazd był doskonałą okazją również do wspólnego wypracowania, a raczej doprecyzowania ważnych dla Fundacji UŚJ i grup wartości, które są kompasem, jak chcemy pracować – ze sobą, na grupach i z innymi interesariuszami. Szacunek, radość, transparentność, uczenie się na błędach to nie są dla nas tylko hasła, ale bardzo konkretne zachowania, które są dla nas ważne i to je chcemy na UŚJ widzieć, wzmacniać i wspierać.
Udało nam się również wspólnie wypracować obszerną analizę mocnych i słabych stron, ale również szans i ryzyk systemowego rozwoju wolontariatu w Śmieciarce, którą robiliśmy właśnie z myślą o adminach UŚJ i ciągłym rozwoju organizacji i nieustającym przyroście grup w Polsce i jej członków. Aby dbać o jakość naszych działań i też o ludzi, którzy te działania wykonują każdego dnia, zależy nam, aby działo się w to w przemyślany i systematyczny sposób. Wprowadzenie oficjalnego systemu wolontariackiego, to jedno z podejść, które może nam to zapewnić.
Zjazd zakończył się pysznym jedzeniem i pożegnaniem z łezką w oku, bo nie codzień spotyka się tylu cudownych ludzi w jednym miejscu.
Wszystkim przybyłym przepięknie dziękujemy. Tym, którzy chcieli, ale z różnych powodów nie mogli również.
Wszystkich natomiast zapraszamy do wyczekiwania innych nowości śmieciarkowych – a będzie ich w najbliższym czasie dużo!